TECHNOLOGIA
Sposób, w jaki jeszcze jeden znaczący producent wytwarza filtry Produkcja niektórych filtrów polega na sprasowaniu pomiędzy dwoma kawałkami zwykłego szkła - podobnego do tego, z jakiego produkuje się szyby okienne - cienkiej warstwy żelu lub nawet kolorowego laminatu. Tego rodzaju filtry są tanie w produkcji, ale niedoskonałe z kilku powodów:
Jak Hoya produkuje filtry
Jednorodnie kolorowane szkło
W procesie produkcji kolorowych filtrów, gdy szło optyczne jest jeszcze w stanie płynnym, dodawane są różne naturalne składniki takie jak złoto oraz inne związki chemiczne, zapewniając tym samym jednorodność jego zabarwienia w całym procesie. Dzięki tej technologii uniknięto ryzyka nierównomiernego zabarwienia, przesunięcia barwy czy też rozwarstwienia (delaminacji). Następnie dwie powierzchnie są polerowane w celu uzyskania idealnej płaskości.
Powlekanie jedno i wielowarstwowo metodą Hoya – różnica w jakości.
Hoya produkuje pełny wybór filtrów, zarówno standardowych jak też powlekanych wielowarstwowo, przy wykorzystaniu własnej unikalnej metody. Różnica pomiędzy linią standardowych produktów firmy Hoya a produktami innych firm polega przede wszystkim na tym, że standardowe filtry firmy Hoya posiadają jedną przeciwodblaskową powłokę naniesioną na każdą powierzchnie szkła. Standardowe filtry wielu innych producentów składają się z nie powleczonego szkła, które odbija 9% światła podającego na jego powierzchnię, w wyniku czego zwiększa się odpowiednio ryzyko rozbłysku i smużenia.
(Promień świetlny, szkło, 4,5%, 4,5%, wartość sumaryczna 9%)
Zjawisko to można zaobserwować na przykładzie prostego testu. Należy wziąć nie powleczony szklany filtr ustawić w relacji do promieni świetlnych tak, aby zaobserwować ich odbicie. Następnie należy umieścić np. długą igłę lub cienki koniec stalówki pióra nad tą powierzchnią, w taki sposób, aby zobaczyć ich odbicia. Powstaną dwa odbicia szpilki na powierzchni, jedno bardziej wyraziste od drugiego. To bardziej wyraźne powstaje w wyniku odbicia promieni od przedniej powierzchni, podczas gdy odbicie słabsze powstaje przez odbicie promieni od tylnej powierzchni filtra. Jednowarstwowe pokrywanie szkła przez firmę Hoya zmniejsza odbicie promieni od powierzchni filtra z około 9% do średnio 4-5%.
(Promień światła, szkło, 4 do 5%, pojedyncza warstwa powłoki.)
W celu zapewnienia wysokiej jakości produktów, jakie wymagają profesjonaliści Hoya stworzyła linię filtrów o powłokach wielowarstwowych. Filtry te posiadają system trzywarstwowej powłoki, który dodatkowo redukuje odbicia światła od powierzchni szkła do średniego poziomu około 1-2%. Oznacza to w konsekwencji, że 98 – 99% padającego światła przedostaje się przez filtr i, w zależności od jego typu, przez obiektyw bezpośrednio na błonę filmową. Powierzchnie powłok antyrefleksyjnych są nakładane na powierzchnię szkła w specjalnym piecu w temperaturze do około 400°C.
(Promień świetlny, szkło, powłoka wielowarstwowa, 1 do 2%)
Należy jednak wykazać daleko idącą ostrożność, bowiem pewni producenci filtrów twierdzą, że produkują filtry powlekane, podczas gdy bardzo często powleczona jest tylko przednia strona szkła, a nie obie jego strony jak w przypadku filtrów Hoya. Ponadto powłoka na wielu filtrach jest „malowana”, lub nanoszona metodą rozpylania na zimno, co powoduje jej szybkie ścieranie w toku normalnej eksploatacji.
Najlepsze z najlepszych
W roku 1996 Hoya wprowadziła linię najwyższej jakości filtrów o powłokach wielowarstwowych. Należą do niej Skylight, 1B, UV(0), ND 2X, ND4X, oraz polaryzator kolisty o niskim profilu. Filtry te posiadają system 5+1 warstw na każdej stronie szkła: 5 warstw powłoki anty refleksyjnej i dodatkową wierzchnią, przezroczystą powłokę umożliwiającą łatwe czyszczenie filtra. Zastosowane rozwiązanie zmniejsza poziom odbicia światła od powierzchni filtra średnio do jedynie 0.3%. Jest to najniższy wskaźnik odbicia wśród wszystkich filtrów znajdujących się obecnie na rynku. Na koniec, pozostaje kwestia produkcji szkła i barwienia filtra. Niektórzy producenci, po prostu wprasowują kolorowy żel lub klej pomiędzy dwie warstwy cienkiego, zwykłego szkła, tak jak pokazano na poprzednim rysunku. Proces ten nazywa się uwarstwieniem. Jest on bardzo tani, ale niestety nie zapewnia wysokiej jakości. Należy pamiętać, że słabą stroną tego procesu jest powstawanie z czasem pęcherzyków i łuszczenie, co w konsekwencji prowadzi do zniszczenia filtra.
Również zastosowanie cienkiej warstwy żelu może spowodować przemieszczenie jego zabarwienia w ten sposób, że z czasem oddanie rzeczywistej barwy przez filtr będzie niemożliwe. Dodatkową wadą tego procesu jest to, że wszystkie 6 powierzchni trzech warstw musi być idealnie płaskich i równoległych, w przeciwnym razie filtr będzie wykazywał „efekt soczewkowania” co wydatnie zmniejszy jakość obrazu. W celu zapewnienia tych samych, powtarzalnych warunków produkcji szkła, Hoya wykorzystuje piec o nazwie Automatic V blender (mieszarka o automatycznym dozowaniu składników) w pełni kontrolowanym procesie mieszania różnych składników. W jego wyniku otrzymywane jest szkło, które jest jednorodnie barwione. W tak jednorodnie barwionym szkle, nie występuje z upływem czasu, zjawisko przemieszczania się barwy ani rozwarstwienia. Również obie powierzchnie szkła są wypolerowane w celu zapewnienia idealnej gładkości. Jedynym wyjątkiem jest polaryzator i koliste filtry polaryzacyjne. Bez względu na markę czy jakość, wszystkie one są zrobione z polaryzowanej błony lub polaryzowanej błony i płytki ćwierćfalowej w przypadku polaryzatora kolistego, sprasowanego pomiędzy dwiema powierzchniami szkła. Firma Hoya jest zdania, że korpus filtra stanowi niezmiernie istotną jego część. Hoya wykorzystuje korpusy z aluminium szczotkowanego jako mocowanie dla swojego wysokiej klasy szkła. Aluminium w przeciwieństwie do innych materiałów wykazuje wystarczającą trwałość, aby wytrzymać lata użytkowania. Istnieją opinie wskazujące, że najlepszym materiałem jest mosiądz, jednakże Hoya nie podziela tego poglądu ponieważ mosiądz jest materiałem o daleko większej sztywności niż aluminium czy poliwęglany, które są używane w tubusach obiektywów. W przypadku uderzenia w przednią część obiektywu, sztywne mosiężne mocowanie filtra przenosi prawie całe to uderzenie na tubus obiektywu i mechanikę urządzenia. Z kolei aluminiowe mocowanie pochłania część uderzenia ulegając wygięciu lub w pewnych sytuacjach powodując, że szkło ulegnie pęknięciu lub rozbiciu, co w pewnych skrajnych przypadkach jest zadaniem filtra, tzn. ochrona obiektywu. Wymiana filtra jest zawsze rozwiązaniem lepszym niż naprawa obiektywu.
Wartość zawarta w pokrywanych wieloma warstwami filtrach firmy Hoya
Produkowane obecnie obiektywy szerokokątne są bardzo drogie i wszyscy użytkownicy oczekują największej szybkości, optymalnego działania uzasadniającego poczynioną inwestycję. Powiedzmy, że klient płaci 2000,00 pln za 28-70 mm f/2.8 obiektyw. Aby zabezpieczyć swoją inwestycje kupuje tani niepowleczony szklany filtr, który posiada wskaźnik odbicia światła na poziomie 9%. W takim przypadku, filtr ten obniża sprawność obiektywu o 9% czyli, efektywnie obniża wartość kosztującego 2000,00 pln 28-70 mm f/2.8 obiektywu do poziomu obiektywu w cenie około 1800,00 i wartości f/3.0. W ten sposób, wartość obiektywu maleje o 9% gdy zestawimy go z tanim filtrem. Uzyskane oszczędności w wyniku zainstalowania tańszego filtru nie zrekompensują utraty szybkości obiektywu. Również zastosowanie tanich filtrów powoduje utratę ostrości, lub przesunięcie ogniskowania, co maże mieć zauważalnie szkodliwy wpływ na zdjęcia. Z tych powodów filtry firmy Hoya prezentują obecnie najlepszą wartość na rynku. Twórczy potencjał, który otwiera się przed firmą HOYA jest nieograniczony. Przekonaj się jak możemy Ci pomóc w stworzeniu jeszcze bardziej interesujących i fascynujących fotografii. Zadzwoń pod numer 1-800-421-1141 aby otrzymać ilustrowana broszurę.